Non-stop
Course name Wellbeing, Part 2: Basics of strength training
Course date 03.01.2023 - 20.02.2024
Institution XAMK University of Applied Sciences
Course language Finnish
Credits 5 ECTS credit

Field Health and Wellbeing HUB
Teacher Xamk lehtori
Email
Available for open UAS For Free
Level Bachelor

Queries related to enrolment practices
Enrolment period 01.01.2023 - 17.12.2023
Implementation plan
Enrol
OPEN UAS Enrolment

Wellbeing, Part 2: Basics of strength training

03.01.2023 - 20.02.2024

Course description

Tavoitteet:  Osaamistavoitteet: Pysyvän elämäntapamuutoksen toteuttamisen ja/tai valmentamisen perusteiden opiskelu sekä ymmärtäminen. Sisältö:  Teemat: Kaikki ihmistoiminta perustuu voimantuotolle, joten sen eri muotojen ymmärtäminen ja kehittäminen ovat iso osa pysyvää elämäntapamuutosta; Voimaharjoittelun teoria sekä käytäntö (yli 150 liikkeen liikepankki).

Prerequisites

Assessment criteria

Arviointiasteikko

1-5

Loppukokeen kokeileminen on pakollista, mutta vaikka sitä ei läpäise, voi kurssista saada 4op sekä HYV. merkinnän jos on katsonut vähintään 90% materiaaleista tehtävineen.

Numeerinen arvostelu alkaa kun on katsonut vähintään 90% materiaaleista tehtävineen sekä saa loppukokeesta vähintään 60% pisteistä oikein.

Course way of working and time table

Opiskelumateriaalit koostuvat n. 20h videoluentoja, näiden luentojen PDF-materiaaleista, luentojen ladattavista audiotiedoista sekä kurssin aihealueeseen liittyvistä tehtävistä.

Kaikki kurssin materiaalit aukeavat välittömästi kirjautumisen yhteydessä ja ne voi käydä läpi oman aikataulun mukaan opiskeluajan puitteissa.

Kurssiin kuuluu yksi vapaaehtoinen välitentti sekä kurssin lopputentti. Lopputentti suoritetaan verkkokokeena, siinä ei ole aikarajaa ja kokeilukertoja on yksi.

Katso kurssin esittely: https://www.trainingfoundationacademy.fi/rjaclgqp

 

Course additional info

Opiskelija pääsee aloittamaan opinnot noin yhden (1) viikon sisällä opinnoille ilmoittautumisen jälkeen. Opintojakson suoritusaika on 2 kk.

Verkko-opintoina toteutettava Avaimet elämäntapamuutokseen koostuu neljästä (4) eri opintojaksosta: Perusteiden peruste, ihminen (5 op), Voimaharjoittelu (5 op), Ravitsemus (5 op) ja Pysyvän muutoksen toteuttaminen (5 op).

Voit suorittaa koko kokonaisuuden tai vain sinua kiinnostavat opintojaksot. Yhden opintojakson suoritusaika on 2 kk. Opintojaksot suositellaan tehtäväksi yksitellen tai osittain päällekkäin. Kaikkien neljän opintojakson suorittaminen samanaikaisesti voi olla haastavaa, mutta toki mahdollista.